Autorzy:
prof. Adam Węgrzecki (1937 – 2018)

STRONA GŁÓWNA / AUTORZY / PROF. ADAM WĘGRZECKI (1937 – 2018)

prof. Adam Węgrzecki (1937 – 2018)

fot. Inga Mizdrak

Krakowski filozof, wykładowca Uniwersytetu Ekonomicznego, tłumacz, przewodniczący komitetu redakcyjnego „Dzieł zebranych” Józefa Tischnera.

Tłumaczył i komentował m.in. takich myślicieli jak Max Scheler (zawdzięczamy mu przekład najważniejszych książek tego filozofa), Nicolai Hartmann, Roman Ingarden, Edith Stein czy Ludwig Landgrebe. W 1975 opublikował pierwszą polską monografię poświęconą twórczości Schelera. W tym samym roku – to ciekawostka – na  łamach miesięcznika „Znak” ukazał się artykuł niejakiego Pierre`a J. Duliena „Aktualność Schelera” w przekładzie ks. Józefa Tischnera. Tak naprawdę był to artykuł Adama Węgrzeckiego, który nie mógł w tym czasie oficjalnie współpracować z krakowskim pismem.

Węgrzecki był nie tylko wnikliwym badaczem i tłumaczem, ale też świetnym popularyzatorem filozofii; z jego podręczników uczyły się całe pokolenia studentów. Wydane w 1970 „Wprowadzenie do filozofii” miało do 1989 r. aż 9 wydań. W 2002 r. przygotował nowy podręcznik zatytułowany „Zarys filozofii”. Był redaktorem wielu tomów zbiorowych, opublikował też własne książki: „O poznawaniu drugiego człowieka” (1982), „Zarys fenomenologii podmiotu” (1996) i „ Wokół filozofii spotkania” (2014). Przewodniczył komitetowi redakcyjnemu „Dzieł zebranych” Józefa Tischnera, ukazujących się w Instytucie Myśli Józefa Tischnera w Krakowie. Pod jego przewodnictwem przygotowano pierwsze trzy tomy „Dzieł…”.

Ceniony specjalista od filozofii niemieckiej, był powszechnie lubiany jako niezwykle sympatyczny i skromny człowiek. W 2007 IMJT opublikował dedykowaną mu księgę jubileuszową pt. „Poznać człowieka”, z której pochodzi zdjęcie obok (Autorem zdjęcia na okładce jest Światosław Lenartowicz)

W kwietniu 2007 roku prof. Adam Węgrzecki na zaproszenie IMJT wygłosił wykład “Tischner i Scheler”, którego nagranie można obejrzeć:



Publikacje tego Autora:


Skip to content