IMJT IMJT
wersja językowa: IMJT IMJT 
Strona główna  »  Aktualności  »  Premiera książki „Maski i twarze patriotyzmu”

Premiera książki „Maski i twarze patriotyzmu”


Europejska Sieć Pamięć i Solidarność, Narodowe Centrum Kultury i Instytut Myśli Józefa Tischnera zapraszają na spotkanie z udziałem autorów książki "Maski i twarze patriotyzmu", w którym udział wezmą jej współautorzy - prof. Jerzy Szacki, prof. Zbigniew Stawrowski oraz dr Tadeusz Szawiel. Spotkanie odbędzie się 16 marca (sobota) o g. 17.00 w warszawskim Traffic Clubie

„Maski i twarze patriotyzmu” to najnowsza publikacja Europejskiej Sieci Pamięć i Solidarność oraz Instytutu Myśli Józefa Tischnera zawierająca zapis wykładów i rozmów wybitnych myślicieli, filozofów, socjologów i teologów, którzy spotkali się podczas XI Dni Tischnerowskich w Krakowie. 

Obok rozważań prof. Jerzego Szackiego wokół postrzegania patriotyzmu jako „błędu” 
i jako „cnoty”, znalazły się w niej m.in.: próba odpowiedzi na pytanie „Czy istnieje metafizyka państwa?” pióra dr. Marka A. Cichockiego, rozprawa prof. Zbigniewa Stawrowskiego o ojczyźnie i patriotyzmie w duchu tischnerowskim, wykład prof. Władysława Stróżewskiego pt. „Problemy uczestnictwa”, a także zapis niezwykłej rozmowy z jego udziałem pt. „O ojczyźnie, miłości i innych sprawach”, w której dyskutował z dr. Jánem Čarnogurským – działaczem opozycyjnym i byłym premierem Słowacji, oraz o. prof. Janem Andrzejem Kłoczowskim, Wojciechem Bonowiczem i Elżbietą Kot.

Publikacja „Maski i twarze patriotyzmu” stanowi analizę pojęcia wspólnoty narodowej, prezentując zarazem ontologiczno-antropologiczne fundamenty relacji jednostki wobec różnego rodzaju wspólnot. Autorzy zastanawiają się, co decyduje o przywiązaniu człowieka do wspólnoty, a także jak swoisty „przymus” przynależności do narodu determinuje różne ludzkie postawy.
 
Celem Dni Tischnerowskich, odbywających się co roku w Krakowie, jest upamiętnienie osoby
i twórczości ks. Józefa Tischnera oraz prowadzenie dyskusji o ideach, którymi natchnął swoich uczniów i kontynuatorów.

Zapraszamy do obejrzenia krótkiego filmu z promocji książki w warszawskim Traffic Clubie (więcej)Polecamy również

IMJT IMJT
Dofinansowano ze środków Programu Archiwistyka Społeczna.
IMJT
strony internetowe Webstar & PelcIT